RaceRoundup: James River Sprints 2017

Capital Juniors had their first regatta of the season on April 8th. The tough conditions proved to be challenging for the Capital Juniors Varsity, but brought out a strong showing from the Capital Juniors Novice. Each event ran in multiple heats without progression to a final.

Event Place
Women’s Novice 4+ 2 entries, 4 of 4, 3 of 3
Men’s 4+ 4 of 4
Women’s 8+ 4 of 4
Men’s Novice 4+ (pictured above) 1 of 4
Women’s Novice 8+ (pictured above) 1 of 5
Men’s 2x 3 of 5
Women’s 2x 2 entries, both 2 of 4
Women’s 4+ 2 entries, both 4 of 5
Mixed 8+ 3 of 3
Upcoming races
  • April 30th – The Cooper Cup
  • May 7th – Baltimore Invitational
  • May 13th-14th – Mid-Atlantic Youth Championships

RaceRoundup: Mid Atlantic Erg Sprint Results 2017

Congrats to everyone who raced at MidAtlantic Erg Sprints this year!

Capital Rowing Club had 43 Entries in Juniors and Masters categories, and placed 4th Overall in the Team Awards with 174 points. See below for all of the athletes who finished in the Top 10 in their event.

Athlete Event
Michael Riegelman — 1st Master (age 30-39) Men 30-Minute Row
Brian Luhman — 2nd Master (age 30-39) Men 30-Minute Row
Brandon DuBois — 1st Veteran A (age 50-54) Men 30-Minute Row
Gary Dean — 5th Veteran B (age 55-59) Men 30-Minute Row
David Lippold — 5th Veteran C (age 60-64) Men 30-Minute Row
Geoffrey Vincent — 3rd Veteran D+ (age 65+) Men 30-Minute Row
Craig McKay — 3rd Veteran B (age 55-59) Men 2000M
Robert Best — 2nd Senior (age 40-49) Men 2000M
Jonathan Abrams — 9th Master (age 30-39) Men 2000M
Jessica Cooper — 2nd Master (age 30-39) Women 2000M
Okhee Shim — 3rd Master (age 30-39) Women 2000M
Anna Gorlick — 5th Junior (age 16) Lightweight Women 1500M
Shannon Franks — 4th Adaptive Men Physically Disabled (A/S)
 Chip Battoe — 1st Adaptive Men Physically Disabled (T/A)
 Sherman Anderson — 2nd Adaptive Men Physically Disabled (T/A)
 Daniel Longo — 3rd Adaptive Men Physically Disabled (L/T/A)
 Anne Rader — 2nd Adaptive Women Physically Disabled (L/T/A)
 Charles Lenneman — 7th  Adaptive Men Intellectually Disabled (L/T/A)
 Geoffrey Vincent — 3rd  Veteran D (age 65-69) Men 500M Sprint Championship
 Bob Reichart — 3rd Open Men Erg Marathon (42,195M)

Detailed Results: http://ergsprints.com/2017-results/